Tematski opis: Slika iz serije VEČ KOT upodablja znani rek, da slika pove več kot 1000 besed. Pri dobesedni upodobitvi te besedne zveze se pred gledalca postavlja vprašanje, kaj res gleda. Mu podoba, ki jo vidi, pove več kot 1000 besed? Manj? Mu umetnost govori drugače od recimo reklamne ali novinarske podobe? Se sliko lahko prebere?
Poleg tega pa ima slika povsem svoje zakonitosti, barvo naloženo na platno na samosvoj način. Barvo, ki se jo lahko gleda "le" kot barvo. In v trenutku, ko zagledamo detajl, izgubimo pogled na celoten napis. Lahko se v njih izgubljamo, dobivamo asociacije, a ko odstopimo od slike, se vrnemo k osnovnemu vprašanju: nam slika pove več kot 1000 besed?
Tematski opis: Zelo poznana motiva (Jezus in Marija) sta slikarsko obdelala na ploskovit, živ, abstrahiran, »pop« način. Slike sprašujejo, če gre pri tem motivu zares za abstrakcijo, pop »zvezdništvo«, za dekorativne podobe, mogoče za »vero« v podobe…?
Tematski opis: Zelo poznana motiva (Jezus in Marija) sta slikarsko obdelala na ploskovit, živ, abstrahiran, »pop« način. Slike sprašujejo, če gre pri tem motivu zares za abstrakcijo, pop »zvezdništvo«, za dekorativne podobe, mogoče za »vero« v podobe…?
Tematski opis: CIKEL OTROŠKE SLIKE
Najnovejše slike Arjana Pregla so prikaz načrtno osredotočenega in zavestnega odklona od realnega v imaginarno, od sedanjosti v tisto preteklost, ko je bila umetnikova želja po ustvarjalnem izražanju neločljiv del odraščanja in s tem povezana z instinktivnim zarisom. Ti spontani zapisi predstavljajo pomembno podstat za razmislek o formi, barvi in kompoziciji, za možnost analiziranja potez, linij in oblik iz časa, ko je bila misel podrejena formi, in ne obratno. Pobeg v otroštvo in brskanje po otroških risbah tudi ni nov način umetnikovih iskanj odgovorov na pereča vprašanja lastne eksistence in odnosa do družbe; tovrstne introspekcije so konstitutivni del umetniškega razvoja.
Alenka Gregorič
Tematski opis: Dela na razstavi povezujejo jasne, a med seboj večkrat kontradiktorne reference na specifične umetnine poznanih mojstrov, mnogovrstno ikonografijo (tudi v navezavi na slovenski prostor) in razumevanje medija slikarstva kot takega. Kljub nekaterim jasnim navezavam na že obstoječe likovne podobe in njihov simbolizem, se dela v svoji dvoumnosti in ironiji nanašajo na sodobnost in pereča, aktualna protislovja družbe.
Želite biti obveščeni o novih iskalnih rezultatih?
Ko bodo prispele nove umetnine za vaše iskanje vas bomo obvestili.
Dražba slovenskih impresionistov - december 2024
Za dražbo v Galeriji in dražbeni hiši SLOART zbiramo umetniška dela slovenskih impresionistov: Ivan Grohar, Rihard Jakopič, Matija Jama in Matej Sternen.