1. Opis razstave
Opis razstave
Mednarodna razstava Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933) se osredotoča na zgodovinsko obdobje druge polovice 20. in začetka 30. let prejšnjega stoletja v srednji Evropi, ko je ekspresionizem, ki je takrat prevladoval v moderni umetnosti, izgubil svoj zagon in dal prostor novim umetniškim težnjam. Po travmatični izkušnji prve svetovne vojne je v 20. letih prišlo do velikega preobrata, ne le v politiki in gospodarstvu, temveč tudi v umetnosti in kulturi. V vizualni umetnosti se je uveljavil slog novega realizma, katerega objektivni, resignirani in ironični izraz je ustrezal duhu časa.
Po koncu prve svetovne vojne in epidemiji španske gripe je srednja Evropa obtičala v obdobju burnih političnih, družbenih in kulturnih preobratov. To je med številnimi ljudmi, predvsem v urbanih središčih, povzročilo predstave o nemoči in posledično cinizem, saj je bilo dokaj jasno, da je socialni, ekonomski in politični sistem dolgoročno nevzdržen. Zato je umetnost sledila splošni družbenopolitični situaciji, nova stvarnost oziroma novi realizmi pa so bili logična reakcija na dogajanje v družbi; obrat k izčiščenemu realizmu, klasicizmu in novim medijem je odražal težjo po vrnitvi k redu in upanju, da se bo burna družbenopolitična in ekonomska situacija umirila. Na drugi strani so novi realizmi predstavljali dokaj angažirano umetniško gibanje, ki je v mnogih pogledih predvidelo prihodnjo radikalizacijo družbe, totalitarizme tridesetih let prejšnjega stoletja in navsezadnje prihajajočo vojno.
Razstava prispeva k podrobnejšem vpogledu v umetniško produkcijo v obdobju 1925-1933 v širšem prostoru srednje Evrope, prav tako pa ponuja možnost za analiziranje takratnih družbenih procesov skozi umetnost, ki je navsezadnje ogledalo duha prostora in časa. Osredotoča se na obrobne manifestacije nove stvarnosti in novih realizmov v Srednji Evropi in zlasti na nekatera manjša, a nič manj pomembna kulturna (urbana) središča , kot so Chemnitz, Halle, Gradec, Budimpešta, Brno, Sofija, Reka, Zagreb, Maribor in Ljubljana.
Na razstavi bodo predstavljena dela številnih umetnikov iz širšega srednjeevropskega prostora, kot so Tone Kralj, Božidar Jakac, Nande Vidmar, Franjo Stiplovšek, Stane Cuderman, Elda Piščanec, Ivan Kos, Janko Skerlep, Vladimir Becić, Vladimir Varlaj, Sava Šumanović, Tošo Dabac, Ivana Tomljenović Meller, Otto Dix, Georg Schrimpf, Gustav Wunderwald, Johannes Wohlfart, Jaromír Funke, József Pécsi in mnogi drugi.
Ob razstavi bo izšla tudi obsežna publikacija s prispevki interdisciplinarne skupine strokovnjakov.